Vabadus on vastutuse võtmise tulemus. Siin kehtib väga lihtne võrrand:
VASTUTUS = VABADUS
Vastutusega kaasnev vabadus on mentaalselt paljudele arusaadamatu kontseptsioon, sest sõna vabadus on sageli kogetav kui vabadus teha mida iganes. Äärmuslikuna on selline vabadus anarhia. Tegelik seesmine vabadus ilmneb aga hetkes ja on täieliku vastutuse võtmine, see on kaugel vabadusest lõhkuda ja hävitada või teha midagi teiste arvelt enda hüvanguks. Tegelik vabadus on eluhoidev.
Emotsionaalselt on vabadust keerukas kogeda, sest vaba olemine peaks oleme kerge ja püsiv. Vabadusetunne emotsioonina ei püsi, sest kõik emotsioonid muutuvad. Tulevad ja lähevad. Siin tuleb mõista, et emotsioonid ise ei ole olemuslikult vabadus.
On paradoks, et vastutust kogetakse enamus inimeste poolt raskusena ehk kohustusena. See on aga väärarusaam. See on sinu mõistus, mis soovib vabadust kogeda kui "kerget lendu", kus pole kohustusi ega vaja teha valikuid.
Vabadus on aga võimekus hetkes teha valikuid ja võtta nende teadlike valikute eest ka vastutus. Vabadus on rahu, mis oma keskmes teadlike valikute toel su vabaduse kogejana hoiab. Sina siin vastutad oma valikute eest.
Vastutuse olemuse mõistmiseks on seda vaja vaadata teisti, kui enamus inimesi seda teeb.
Vastutus pole raskus ega kohustuste koorem. Vastus on midagi sügavamat ja väga harmoonilist.
Vastutuse vaatlemine läbi selle sõna inglise keelse tähenduse
Igal keeles on sõnadel omad piirangud. Eesti keeles on sõna "vastus" olemust keerukas selle sõna enda baasil lahti seletada. Isegi "Eesti õigekeelsussõnaraamat" defineerib seda selle kaudu, mis see pole (vabadus kui vabadus millestki). Samas on inglise keeles sõna "responsibility" väga lihtne selle sõna olemuse baasil lahti selgitada.
Sõna "resposnibility" on kaheks osaks lahti võttes "ability to respond". Ehk siis tõlkes vastutus on võime teha teadlik valik. Valik seesmise reaktiivsuseta ehk alateadlikkuse sekkumiseta ongi vabadus. Alloleva skaala vasakus otsas puudub seesmine vabadus ja paremas otsas on vabadus.
Siin on oluline mõista, kes teeb teadliku valiku. Olemuslikult on see Tegeliku Mina ehk oma keskmes ja seesmises rahus oleva inimese võime teha teadlike valikuid.
Siin on ka oluline mõista teadlikkust. Teadlikkus on olemuslikult vaikus, ruum või kõiksus. Alguse ja lõputa aga teadvustamise tulemusel aru saav. Intelligentne ja elus vaikus.
Teadlikkus ja seespool emotsioone olev tunnetus on suunatavad. Teadlikkus ja tunnetus saab olla ruumiline, sektoriaalne või vektori kujul Tegeliku Mina suhtes. Teadlikkuse ja tunnetuse suunamine ja nende kaudu ruumis oleva või toimuva teadvustamine võimaldavad aru saada.
Mõtted ja emotsionaalsed läbielamised on siin konteksti arusaamist piiravad, sest need on ego tasandi reaktiivsused. Kõik emotsionaal-mentaalsed konstruktsioonid on loodud oma tegeliku olemuse varjutamise oludes. Kui sa oled samastunud oma mõtete või emotsioonidega või mõlemaga ja siis sa lood mentaalseid kontseptsoone ja emotsionaalseid konstruktsioone väljapool oma keset. Need asuvad sind kui oma keskmes vaba hinge piirama.
Tegelik Mina aga teeb teadlikud valikud alati oma keskmes. Tunnetades ja teadvustades midagi totaalses kohalolus. Sinna ei lisandu ei mõtteid ega emotsioone.
Teadlikud valikud ei ole nii vaadeldes ei rasked ega kerged, need on lihtsalt teadvustatud valikud. Teadlikkus on nii kerguse kui raskuse väline.
Teadlikkus on. Tegelik Mina on. Need kaks asja on lihtsalt faktid. Pole vahet, kas see meeldib või mitte. Pole vahet kas usud või ei usu sellesse.
Kui sind ei oleks, siis sa ei saaks ju ka neid ridu lugeda. Siit sulle küsimus, kas sa saad mitte olla? Kui sügavuti uurida, siis ei saa, sest oma keskmes oled sa igavikuline ja muutumatu.
Alateadlikul autopiloodil oleval reaktiivsel inimesel mõtted ja emotsioonid hüplevad, st tema tegelik tähelepanu on muudel tegevustel kui sellel, mis oludes ta viibib (vasakpoolne töötaja arvuti taga). Teadvustav ja kohalolev inimene on aga kehas kohas ja keskendub tööle (parempoolne olukord alloleval pildil). Loomulikult on siin töösse kaasumisel ja produktiivsusel suur vahe.
Eneseunustus kui seesmise vabaduse kaotus
Meist enamus on oma Tegeliku Minaga kontakti unustanud ja tuginev valikuid tehes alateadvusele. See omakorda tahab õigustada oma olemasolu varjutades teadlikkuse ja Tegeliku Mina.
Varjutades, sest Sina ei ole olnud valmis võtma vastutust ja suunad otsused oma alateadlikkusele ja teistele.
Kõik alateadlikud valikud on reaktiivsed. Valikud põgene või tardu tasandil, mis on stressirohked ja viivad muu hulgas ka tööstressi ja vaimse tervise probleemideni. Enamus inimestel puuduvad siin enesejuhtimisoskused, et sellist stressi leevendada.
Olemuslik probleem alateadvusega on see, et see võtab teistelt üle arusaamad sellest, kuidas midagi tehakse – kusjuures seda ilma et keegi täpselt selgitaks selliste arusaamade kujunemise tagamiad või põhjuseid. Sageli harjumusel teadvustatud argumente foonil polegi. Me lihtsalt teistega koos olles ning neid kopeerides ehk nende eeskuju järgides harjume midagi tegema nii, nagu nemad teevad.
Alateadlik mustrite ülevõtmine on probleemne, sest me kordagi teadvustatult ei uuri nende harjumuse tervislikkust, kasu ega eluhoidvust. Harjumusi antakse edasi vanematelt lastele, õpetajalt lastele ja kolleegilt kolleegile ilma teadvustamise filtrita.
Teadlik tervisekäitumine põhineb arusaamal, mis on mu vaimsele ja füüsilisele vormile hea ehk eluhoidev. Siin on vajadus aru saada ja siis käitumine oma vaimsete ja füüsiliste vajaduste ja eripäradega sobitada.
Alateadlik tervisekäitumine on sulle ebameeldivate kogemuste vältimine aga seda sõltumata kogemuse tegelikust mõjust. Näiteks, ülesöömine on meeldiv lohutus pinge ja stressi korral aga samas on see ebatervislik ja kaaluprobleemideni viiv. Teadvustatult me oma keha nii ei piinaks ja hoopis valiks stressi leevendamiseks oma sisemaailma juhtimisoskused.
Tervisekäitumine on see kui toimub isikliku vastutuse võtmine
Loobudest vastusest ehk teadlikest valikutest teed vaba valiku olla mitte vaba. Kuna valiku tegija pole võtnud vastust, siis vaba tahe kuulub ka siin austamisele. Sa ju inimesena loobusid vabast valikust ja sellega kaasnevast vastutusest vabatahtlikult, et saada kogemus sellega kaasnevast vabaduse puudumisest. See on huvitav pradoks.
Kui sul puuduvad intrapersonaalsed oskused, siis puudub ka vaimne vabadus.
Tegelik seesmine vabadus on mõtete, ettekujutluste ja emotsioonide väline. Seesmine vabadus annab ka vabaduse kasutada mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone samastumata. Lihtsalt seesmiste tööriistade/energiatena nagu need on, tehes teadlike valikuid kus, kuidas ja mil viisil neid kasutada või nende kasutamisest loobuda ning kogeda seesmist vaikust.
Teadlik valik tähendab vabadust. Vabadus on ilusam ja vaiksem kui seda kirjeldada saab. Kergem kui kergus. Isegi kergem kui see emotsionaalne hetkevabadustunne, mis ilmneb kui said kohustusest priiks ja saad olla nagu soovid.
Vabadus on olemuslikult kandev, kestev ja igavikuline. Kõik inimesed on oma keskmes – Tegeliku Minana – vabad. Paradoksina on enamus inimesi selle vabaduse unustanud ja laskunud reaktiisusse sest nad kardavad vastutada.
Loodus austab inimese vabadust nii, et inimesel on vaba valik teha teadlike valikuid või loobuda neist. Mõlemal juhul toimib inimese vaba tahe! Seega elu andmine alateadvuse kätte on oma lihtsalt vastusest loobumine, valik millega alateadvus harjumuste baasil õpib elama. Valik, mida saab lõpetada vaid teadlik ja oma keskmes olev inimene võttes tagasi vastutuse.
Vaba ja vastutava inimese kõike loomulikum omadus on hea tervisekäitumine. Oma vaimse heaolu ja füüsilise vormi tagamine. Vaid siis kui sa end oma keskmes tunned hästi ja su füüsiline keha on korras, saad sa leida viise kuidas vabadust enda ellu luua ka finantsilisel ja elukorralduslikul tasemel.
Vaba inimene valib töö mida ta armastab ja teeb seda laitmatult, oma hetke parimate oskuste piires. Ta otsib seesmist arengut.
Vabale inimesele meeldib võtta vastutust ja teha koostööd. Vabade inimeste koostöö on midagi imelist ja kandvat. Oleks meil vaid võime seda teadvustada ja sellist koostööd teha! Kui see oleks, siis oleks meil eetilisem ja loodust ning teisi inimeis enam austav vaba ühiskond.
Kokkuvõte: seesmine vabadus algab vastutusest
Vabadus on teadlik vastutuse võtmise kergus.
VASTUTUS = VABADUS
Vabadus on võimekus hetkes teha valikuid ja võtta nende teadlike valikute eest ka vastutus. Vaba inimest huvitab tema füüsiline heaolu ja vaimne vorm, sest ta teab neile tuginev võimekus teha vabasid valikuid ka ümbritsevas ruumis ja oma töö- ja eraelulistes valikutes.
Vabaduse saavutamise aluseks on head intrapersonaalsed oskused ja nende saavutamiseks ongi vaja oma vaimset vormi süsteemselt treenida. Treenida, et saada olla vaba ja võtta seesmises rahus isiklik vastutus oma teadlike valikute ees.
Altpoolt leiad kolm vaimse vormi suurendavat treeningut, mis aitavad võtta vastutust ja leida tee suurema seesmise vabaduseni.